Ekološki prihvatljiva praksa moguća je u poljoprivredi, a razvojem novih ideja i ustrajnošću to se itekako može postići. Tomu je dokaz i ekipa koja stoji iza projekta Go Green Ozonator kojemu je cilj razviti primjenu ozona kao učinkovite zamjene za pesticide. Cijela priča krenula je od dvije znanstvenice s Agronomije, Helene Virić Gašparić, mag. ing. agr. i doc. dr. sc. Darije Lemić. Kako je to kada radiš ono što voliš, a pritom razmišljaš i djeluješ zeleno, otkrila nam je Helena u zanimljivom razgovoru na koji je odgovarala u avionu dok je s timom putovala u Grčku na kongres!
Zeleni poduzetnici
U poduzetničkom svijetu Helena je CEO & Founder tvrtke Green Environmental Research, d.o.o. koja se bavi razvojem novih, ekološki prihvatljivih rješenja za zaštitu bilja u poljoprivredi. Fokus tvrtke su trenutno dva projekta, Go Green Ozonator (kako su se i zvali u fazi razvojnog tima) kroz koji razvijaju primjenu ozona kao učinkovite zamjene za pesticide te Green Carbon Program za poljoprivrednike čiji je cilj vezati atmosferski ugljik u tlu kroz ekološki prihvatljive poljoprivredne prakse. Ujedno je i zaposlena kao asistentica na Sveučilištu u Zagrebu Agronomskom fakultetu, Odsjeku za fitomedicinu, Zavodu za poljoprivrednu zoologiju.
“Moja znanstvena djelatnost je vezana za primjenu integriranih i bioloških metoda u zaštiti bilja, entomologiju, utvrđivanje rezidua pesticida i ekotoksikologiju.”
Sve ovo, pogodit ćete, njezin radni dan čini pretrpanim, ali dinamičnim i uzbudljivim. Uvijek je u pitanju kombinacija nastave sa studentima, pokoji sastanak, pisanje znanstvenih radova ili projektnih prijava, provođenja pokusa ili odlaska na teren sa svrhom postavljanja pokusa.
“Ni jedan dan mi nije isti, a biti u polju, s prirodom je i dalje dio koji mi je najdraži! Ono što me posebno oduševljava je ogroman broj novih zanimljivih ljudi koji ulaze u moj život, svatko ostavi neki trag.”
Izlazak iz komfor zone
Kad su osjetili da im u definiranju rješenja treba pomoć kolega iz drugih interdisciplinarnih područja i odlučili su je i potražiti. Prvu priliku su vidjeli u FER-ovom Startup inkubatoru SPOCK koji im je i otvorio vrata u poduzetnički svijet. Nakon toga je uslijedilo sudjelovanje i u ostalim poduzetničkim programima poput BAIF-a i ZICER-ovog Startup Factorija.
“Svi redom su nam pomogli u razvoju naših ideja i natjerali nas da do krajnjih granica izađemo iz svoje komfor zone.”
Njihova poduzetnička priča traje već godinu dana i čini im se kako ih još uvijek prati početnička sreća.
“Uložili smo jako puno vremena, truda i volje i to se definitivno isplatilo. Primili smo niz nagrada i potpora, napredovali u razvoju rješenja, sklapanju suradnji i istraživanju. Otvorile su se i brojne zanimljive mogućnosti nevezane uz same naše projekte. Mi ćemo svakako nastaviti slijediti taj put, hrabriji nego prije.”
Najveći im je izazov kvalitetno savladati poduzetničke vještine vođenja tvrtke, pitchanja u ograničenom vremenu i pregovaranja s investitorima. To je skill-set koji ubrzano razvijaju i dodaju svojoj znanstvenoj stručnosti. Svojom prednošću smatraju to što uz sebe imaju cijeli niz stručnjaka i mentora koji imaju odgovore na sve nedoumice.
“Znanje i vrijeme su najvrjedniji darovi koje vam netko može dati. Naš tim to cijeni iznad svega i možda je to ono što nas izdvaja od ostalih.” – zaključuje Helena!