Obnovljivi izvori energije, energetska tranzicija, globalno zatopljenje… Pojmovi su koji zadnjih desetak godina iskaču iz medija i usta političara do mjere da su postali preapstraktni. Donosimo vam priču male tvrtke iz Solina koja im daje smisao i svakodnevno radi upravo na energetskoj tranziciji. Junak priče je Stjepan Milardović, direktor i osnivač tvrtke Poditus koja se bavi inženjeringom u elektrotehnici.
Optimizam i samopouzdanje
Stjepan temelje svojeg poduzetničkog puta vidi još u razdoblju odgoja kada mu je usađeno veliko samopouzdanje i optimizam. To mu je pomoglo da se bavi baš onime što ga veseli. Njegovo zanimanje je bilo vezano uz širok spektar tema u elektrotehnici. Opredijelio se za obnovljive izvore energije jer ga čine sretnim, osjeća strast za tim poslom i puno uči u ovoj brzorastućoj tehnološkoj industriji.
„Ako vidiš da ti je neki posao zamoran, čini te tužnim i osjećaš se užasno, onda ga nemoj raditi. Radi ono šta te zanima i gdje stvarno pronađeš zanimljivosti. Ono di ti nije sada drama ili tlaka čitat o tome 4 sata. Ako ti je gušt čitat o tome 4 sata, onda si na pravom putu i onda je to to. Tada u slobodno vrime zapravo radiš. Uživaš, a radiš.“
Osim osobnog zanimanja, ovaj mladi stručnjak koji prati trendove, u obnovljivcima je vidio i tržišnu priliku.
Od fotonaponskih elektrana do javne rasvjete
Specijalizacija tvrtke Proditus je ušteda energije kroz rasvjetu, usluge savjetovanja i fotonaponske elektrane. Sve usluge koje pružaju na tržištu su sposobni odraditi “ključ u ruke”. Rade temeljnu analizu projekta, pripremnu fazu, financijsku studiju, projektiranje, izvođenje i održavanje svega što izvedu.
Stjepan Milardović ukazuje na ograničeno shvaćanje ušteda isključivo kroz elektrane na obnovljive izvore energije.
„Kad kažeš da netko ima fotonaponsku elektranu, onda svi misle, aha super, on sad proizvodi energiju i time će napravit dobrobit okolišu. Kada zamijeniš rasvjetu tipa općine Rogoznica, uštediš 50 wati na svakoj lampi. Tih lampi ima dvije tisuće, pa si napravio istu stvar kao kad bi izgradio fotonaponsku elektranu.“
Upravo je modernizacija javne rasvjete općine Rogoznica najveći projekt u rasvjeti tvrtke Proditus. Radili su oni uređenje mnogih parkova, a nove podne lampe na Splitskoj rivi njihovih su ruku djelo. Solin je uz pomoć baterijskih spremnika na rasvjetnim stupovima dobio besplatni Wi-Fi. Od fotonaponskih elektrana, radili su one manje od 50kW, pa do industrijskih od 500 kW.
Težnja perfekciji i kvaliteta
Stjepan je nevjerojatni perfekcionist i kada radite s njegovim poduzećem, možete biti sigurni da će posao biti kvalitetno obavljen.
„Inzistiram na kvaliteti. Svađao se, vodio interne sukobe ili mijenjao mentalitet oko sebe. Uvijek moramo bit kvalitetni. Povjerenje koje su nam ljudi poklonili, pod svaku cijenu moramo opravdati. Značilo to više radnih sati, značilo to nelagodu, značilo to minjanje odrađenog, značilo to neka nova rješenja, neki novi trošak. Povjerenje koje nam je ukazano moramo opravdati.“
„To znači da nećemo napraviti ono što je nama lakše i zgodnije. Nego ćemo napraviti ono što je ispravno i ja sam na tome inzistirao. Na svim dosadašnjim projektima.“
Lijepo je biti Stjepanov klijent, no kako je zaposlenicima?
Vođenje primjerom
Stjepanov razvojni fokus u programu Nevjerojatni su bile pripreme za širenje tima. To je obuhvaćalo optimizaciju tokova kretanja zadataka, razradu strukture poduzeća i razradu odgovornosti članova tima. Najvažnije od svega, menadžer koji je radio gotovo sve sam, sad mora otpustiti kontrolu, delegirati i spustiti odgovornosti. To znači biti spremniji na pogrešku. Uspio je. Svoje vrijednosti kroz praksu prenosi na kolege.
„Smatram da je ekipa jako dobra i da svojim primjerom i intenzivnim radom u biti svima služim kao primjer. Stvorila se ta nekakva radna atmosfera i odgovorna atmosfera kakvu sam u biti cilo vrime htija.“
Stjepan smatra da zajednica (mladih) poduzetnika mora raditi na tome da bude primjer moralnosti, kvalitete i dosljednosti.
„…jer time ćemo podignut gospodarstvo između nas. Puno lakše će se sklapat dogovori, puno lakše će se sklapati ugovori, puno lakše će se sklapat poslovi, bit će puno manje pesimizma i skepticizma.“
Stjepan u poduzeću promiče kulturu stalnog učenja jer
„jedino što će me limitirati je moja sposobnost. Ako svoju sposobnost mogu razvijati, znači da imam popriličnoneograničeni potencijal. Jel’ da?“